חיפוש

גוגל נגל אוסטרליה- מי חזק יותר?

עודכן ב: פבר 6

בפעם הבאה כשתבקרו באוסטרליה כנראה שלא יהיה לכם גוגל\ פייסבוק.

אוסטרליה בעיצומה של הליך חקיקה הקובעת שהכנסות מפרסום של אתרי מדיה באוסטרליה מחוייבות במס. נשמע יבש מאוד אבל משרד האוצר יחד עם הרשות לתחרות האוסטרלית עבדו עליו שנתיים בכדי למזער את הפגיעה בחברות החדשות ובמוציאים לאור האוסטרליים אשר פושטים את הרגל אחד אחרי השני עקב כוחן של הרשתות החברתיות ושל מוצר מיוחד (שעוד לא קיים בישראל) ושמו GOOGLE NEWS שלמעשה הוא אגרן (aggregator) של חדשות.


לכאורה, יש פה אינטרס של רשות התחרות עם אינטרס של משרד האוצר לגבות מיסים מתאגידי העל גוגל ופייסבוק.


פייסבוק וגוגל אינן מתכוונות לשלם מיסים באוסטרליה ויצאו למלחמה: גוגל הודיעה מפורשות כי תסיר את מנוע הפרסום שלה מאוסטרליה ופייסבוק אמרה שתפסיק להפעיל באוסטליה כל סוג של חדשות ב FEED שלה. גוגל אפילו החלה בפיילוט ובו מצמצמת את החשיפה לאתרי חדשות במנוע החיפוש שלה.


מדוע שפשוט לא יסירו כל איזכור לאתרי חדשות באוסטרליה ויפנו לאתרי חדשות אחרים? האוסטרלים חשבו על זה וקבעו בטיוטת חוק כי חברת מדיה (כמו גוגל ופייסבוק) אשר מבצעת אפליה כלפי חברות תקשורת מסוימות (אוסטרליות) ביחס לחברות תקשורת מקבילות (בכל העולם) אזי הן צפויות לקנס של כ 10 מיליון דולר אוסטרלי עבור כל מקרה של אפלייה (ויש כעשרות מקרים כאלו ביום).


אין זה מקרה ראשון שבה מדינה יוצאת כנגד שירותי GOGOLE NEWS. המאבק של המדינות (לגבות כסף) ושל המו"לים לשמור על מקומם החל בספרד (ושם שכרם יצא בהפסדם), עבר בגרמניה (שם החוק נפסל על בסיס פרוצדורה) ואילו בצרפת ידעו לעשות את זה נכון, אפרט:


בספרד של 2014 לאחר שמו"לים רבים צעקו על כך ש GOOLE NEWS פוגעת בפרנסתם ממשלת ספרד חוקקה חוק שחייב את גוגל לשלם דמי רישיון כדי למחזר קטעי חדשות של אתרים ספרדיים עקב שימוש בזכויות יוצרים של אותם מו"לים. כתוצאה, גוגל סגרה את Google News בספרד בתואנה שזה לא מכניס להם כסף והם אינם מתכוונים לשלם עבור השירות לציבור, דבר זה אמנם הפסיק לפגוע במו"לים הכבדים ושירת את בעלי ההון, מאידך, זה כן פגע בתחרות כי שחקנים קטנים שיכלו להתקדם בזכות Google News כבר לא יכלו לפרוץ לקהל היעד אל מול המו"לים הכבדים שיש להם יכולות לקנות מדיה (שימי לב רשות התחרות האוסטרלית).


ואילו בצרפת, רק באוקטובר האחרון גוגל הגיעה להסכם עם מוציאים לאור צרפתיים לפיו גוגל תשלם 300 מיליון אירו לאגון המו"לים (במענקים שונים, לרבות קידום יוזמות חדשויות קטנות) עבור שימוש חוזר בקטעי כתבות ובכותרות של החדשות וזאת לאחר שהיא הפסידה בערכאה הגבוהה ביותר בנושא.


לסיכום: מסתבר (לאור המקרה הצרפתי) ששווה לגוגל לשלם כסף עבור הפצת GOOGLE NEWS ומכך ניתן ללמוד שזה כן צינור כלכלי שמכניס כסף- פשוט, ככל הנראה, הדרישה בספרד היתה גבוה מדי ממה שגוגל רצתה לשלם.


אבל ממה שניתן ללמוד זה שבשביל להתמקח עם גוגול יש קודם להכניע אותה בביה"מש בערכעה בערכאה המשפטית הגבוהה ביותר (מצויין לעורכי הדין) פחות מצויין לגופי התקשורת הגדולים.
117 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול