חיפוש

תנאי שימוש - מדוע זה כה חשוב? איך עושים את זה?


ראשית- בואו נבדיל בין הדברים בין תאני השימוש לבין מדיניות פרטיות.


מדיניות פרטיות הינה מסמך (המחויב על חוק הגנת הפרטיות להציג למשתמש ולקבל הסכמתו) בו מפורט איזה מידע נאסף על המשתמש ומה נעשה עימו. על החשיבות של "מדיניות פרטיות" ועל טעויות נפוצות ניתן לקרוא כאן.


תנאי שימוש: תנאי השימוש או "תקנון האתר" באתר אינטרנט או באפליקציה מהווים חוזה התקשרות בין הגולש\ המשתמש או הלקוח הנרשם שמשאיר פרטיו באתר\ באפליקציה לבין מי שמנהל את האתר \ אפליקציה.

רצוי להגדיר שמדיניות הפרטיות הינה חלק מאותם תנאי השימוש ולהפנות אליה. בנוסף. בתנאי השימוש ניתן להגדיר את כלל ה"יחסים" בין האתר לבין המשתמש ורצוי להחמיר ולהדגיש כי לאתר אין צד ל"יחסים" בין משתמש אחד למשנהו (במיוחד באתרים שמתווכים בין נותני שירות למקבלי שירות).


אחריות - על מי מוטלת האחריות על האתר? בוודאי כשרכשתם כתובת דומיין השארתם את פרטיכם האישיים (בטרם הקמת תאגיד). במידה ואין "תנאי שימוש" באתר הרי שכל פעולה שתעשו באתר תוביל את המשתמשים\ נושים \מתלונים וכיוצ"ב כנגד בעל האתר כפי שזה רשום במרשם כתובות הדומיין. במידה ורשמתם תקנון אתר אזי ניתן (ורצוי מאוד) להעביר את האחריות לתאגיד שהקמתם או לשותפות בין המייסדים (במידה ואין תאגיד עדיין) ולכן הדבר הזה חשוב מאוד.


הסרת אחריות- לא פעם נתקלתי בטעות נפוצה אשר עושים בעלי אתרים ואפליקציות כאשר סבורים שעל ידי כתיבה בתקנון אתר\ אפליקציה כיתנאי השימוש מסירים כל אחריות מהשימוש באתר אזי הם חפי כל אחריות. ובכן, על מנת שסעיפים מסוימים כגון אלו יהיו תקפים יש דרך מסוימת לנסח אותם (על מנת שבית המשפט לא יפסול את התנאי הזה מחמת העובדה שזהו תנאי מקפח) ויש לנקוט מספר פעולות, תלוי קהל משתמשים, על מנת לקבל את אישור המשתמשים- לקריה על קבלת הסכמה- קרא כאן.


היריעה קצרה מלפרט כאן את הפעולות הדרושות מאחר ובכל מדינה קיימים משטרי אחריות שונים על פעולות שונות. לדוגמה: בישראל, בניגוד לארה"ב, אתר שיש בו פורומים או טוקבקים אינו יכול להסיר אחריות לחלוטין מ"תוכן גולשים" אשר מועלה ומפורסם אצלו באתר וחל עליו משטר אחריות להסיר תוכן פוגעני (הסתה, לשון הרע וכיוצ"ב) במידה והתבקש. אם לא עשה כן, הינו חשוף לתביעה משפטית. לעומת זאת, בארה"ב בעל פלטפורמה זהה אינו חייב במאום כלפי "תוכן גולשים" כתוצאה מהתיקון הראשון לחוקה המציב את "חופש הביטוי" מעל הכל (ראה אפליקציית סיקרט).


זו גם דוגמה טובה לכך שיש להתייעץ עם עו"ד לגבי מיקום ההתאגדות ומבנה החברה\ מיקום השרתים\ מוקד הלקוחות\ הנהלה עם הבשלת הרעיון העסקי של התאגיד על מנת למזער חשיפות משפטיות.


תנאי השימוש יכולים לצמצם חשיפה משפטית על ידי הגדרה של קהל משתמשים מסוים שמותר לו לעשות שימוש באתר\ אפליקציה החל מגיל מסוים, מין, לפי רמת הבנה בתחום (נפוץ בפורקס וכיוצ"ב) , אזור ג"ג- (אם עושים משלוחים) ועוד.


קניין רוחני- תנאי השימוש מסדירים את זכויות הקניין הרוחני הן של בעל האתר והן של הגולש. לרוב אתם בעלי אפליקציות מועניינים להגן על סידור קטלוגי של פרטים שקיטלגו, על העיצובים, על סימני המסחר ובמיוחד על קוד התוכנה ולכן מגדירים בתנאי השימוש איסור מהמשתמש לבצע מספר פעולות לרבות הינדוס חוזר , שימוש ברובוטים וכיוצ"ב. טעות רווחת היא לא להגדיר את זכויות הקניין הרוחני בתכנים שהעלה\ פירסם הגולש או יצר באמצעות התוכנה שלכם. במידה ואתם רוצים לעשות שימוש (כפרסומת לדוגמה) רצוי להכניס סעיף שנותן לכם רישיון רחב ובינלאומי , ללא תמלוגים לעשות שימוש בכזה תוכן.


דיוור- טעות נפוצה נוספת היא אי קבלת הסכמה ל"שירותי דיוור ישיר" בישראל, או לפי חוקים אחרים במדינות אחרות, שכן לרוב החוקים מגדירים נוסח מסוים או פעולות מסוימות לקבלת הסכמה שכזו.


הדין- טעות נפוצה הינה הגדרת תניית השיפוט (מיקום בירור הסיכסוך) והגדרת הדין (לפי איזה דין יתנהל ההליך) באותו סעיף. כאשר משתמש זר מבקש לפתוח בהליכים במדינתו כנגד האתר, לרוב בית המשפט המקומי יעניק לו את הזכות לעשות כן ויפסול את הסעיף בכללותו. רצוי שבית המשפט יפסול רק את תניית השיפוט, כך, ההליך, גם אם מתנהל בחו"ל, יתנהל לפי הדין של בעל האתר. אפילו להפרדת ומספור הסעיפים יש חשיבות....


טעות נפוצה היא להעתיק את תנאי השימוש מאתרים דומים אחרים. לרוב- לא ידוע האם מי שניסח את אותם תנאים היה מקצועי דיו. יצא לי לראות אתרים שהפכו למספר אחד בתחומם אך נשארו עם תנאי שימוש שעשה להם עו"ד חבר של הבעלים... במקרה אחר יצא לי לראות תנאי שימוש שיצר עו"ד פנימי של החברה (המתעסקת בעסקי ליבה אחרים) אשר אין לו את המומחיות בדיני אינטרנט.


בכל מקרה, אלו רק דוגמאות מספר ורצוי להתייעץ עם עורך דין בתחום הספיצפי.


ראו הוזהרתם!


#תקנוןאתר #תקנוןאפליקציה #תנאישימוש #תנאישירות

24 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול