חיפוש

איך מקימים סטארט-אפ מוצלח ללא בעיות משפטיות או: איך לגייס עו"ד מתאים


נכון, כיזם עליך להתמקד רק בדברים החשובים, זה מה שכל המנטורים אומרים ליזם המתחיל- נהל סטארט אפ רזה lean start-up והתעסק רק בליבה. זה אכן נכון ליזם המתחיל וחסר הניסיון.

יזם סדרתי כבר יודע שכמו שסטארטאפ טוב קם ונופל על צוות רציני, יש לגייס גם עו"ד רציני ויהיה לו יותר זמן להתעסק בעיסוקי הליבה אם העו"ד המלווה ירוץ לצידו ולא ישתרך אחריו...

ראיתי הרבה סטארט אפים שפונים לעורך דין רק כאשר יש צורך מצד שלישי כגון עסקאות, רישום חברה וכיוצ"ב. הדבר משול לפניה לרופא רק כאשר יש צורך בניתוח או טיפול בשבר. בימינו, ידוע לכל כי רפואה מונעת מפחיתה את הסיכוי להיכנס לניתוח. כך יזם לא צריך להיכנס ל"ניתוח" מסכן חיים\ מיזם בעת גיוס הון, תביעות או בכל מקרה אחר.

לדוגמה: פגשתי חברת סטארט אפ שרצה קדימה והשתמשה בתוכנה קוד פתוח בעלת רישיון GNU והטמיעה אותו בחומרה שלה. רק כאשר המשקיע ביקש לבצע בדיקת נאותות לפני השקעה התגלה (גם לעורך דין של החברה) כי לא ניתן למסחר את המוצר עקב בעיות ברישיון תוכנה, דבר שסיכל את העסקה וגרם לחברה עיכוב של חודשיים על מנת לפתח תוכנה מחדש ומקורית.

דוגמה נוספת: חברת סטארט אפ שאספה מידע מהמשתמשים שלה, וכאשר תאגיד ענק רצה להתקשר עמם התאגיד הבחין שהם לא עונים על דיני הפרטיות המחייבים יידוע המשתמש על איסוף המידע והשימוש בו, דבר אשר נאלץ לשנות את המודל העסקי של החברה.

הרעיון העיקרי הוא שגיוס עורך דין לחברה הוא ברמת חשיבות מקבילה לגיוס איש צוות. חשוב שיהיה מיומן ולא "יתגלח" על הסטארט אפ שלך. מישהו שאינו צריך הכוונה אלא ידע לפעול לבד בתחומו (ויפנה זמן לצוות לעסוק בעיסוקי הליבה). חשוב להתייעץ עם עורך דין לפני הקמת החברה ובמהלך המיזם עצמו,

אבל איך בוחרים עורך דין?

כמו שלא הולכים לרופא משפחה לצורך ניתוח מוח, כך אין ללכת לעורך דין שאינו בקיא בתחום הסטארט אפים ובתחומים המשיקים.

ולכן כאשר לוקחים עו"ד יש לוודא שכבר עסק בתחום הספציפי ו"התגלח" על מישהו אחר.

כדי לוודא שהעורך דין אינו רק "ספק" המספק שירותים משפטיים ומעניק לך שירות מינמלי, עליך לוודא שעורך הדין מתחבר לרעיון של הסטארטאפ ו"יגדיל ראש" כאשר יהיה צורך, ולעומת זאת, לא ידרוש לבצע הליכים מיותרים המצריכים מהסטארט אפ זמן ומשאבים.

על עורך הדין להבין את השוק בו הסטארט אפ פועל, להניף את כל הדגלים האדומים תוך כדי תנועה (ורצוי לפני) ולהיות זמין לכל שאלה ובעיה.

אלו תחומים התמחות משיקים נדרש העו"ד לייעץ ולמה זה חשוב?

קניין רוחני- בין אם זה רק מיתוג על ידי שימוש בשם המיזם או בסימן מסחר שלו, ובין אם זה יכולת לרשום זכויות או לשמר ולאכוף זכויות שימוש בתוכנה או בשירות מסוים הרי שהדבר יפתח מודלי רווח כגון מכירת רישיון, ימנע תחרות, ויגדיל את ערך המיזם (המאפשר תימחור גבוה של מניות למשקיעים).

לדוגמה, ראו איך Get Taxi נאלצו לעשות מיתוג מחדש בעלוות של מיליונים ל- Gett או כיצד חברת PhantomAlert לא רשמה את מאגר המידע שלה כיאות ולכן לא הצליחו לתבוע את גוגל על שימושי בנתוניה ב waze.

פרטיות- במדיניות רבות קיימים דינים אחרים לענייני פרטיות, במידה ופונים לשוק מסוים יש לאסוף רק מידע שמותר לאסוף לפי המדינה עצמה. בניית מערכת מזהה IP החל מהתחלה והכנסת המידע לטבלאות מסודרות תחסוך הרבה משאבים לאחר מכן.

קיימות עוד דוגמאות רבות התלויות פר מוצר המחייבות התמחות בנושאים ספיציפים.

מה עדיף - משרד גדול או משרד קטן?

כיום עורכי דין רבים מקימים משרד עצמאי ומספקים ייעוץ לסטארטאפים. מצד אחד הם יותר זולים מהמשרדים הגדולים, אך מצד שני לא תמיד הם מסוגלים לספק מעטפת מלאה של שירותים כמו המשרדים הגדולים.

כשמדובר במעטפת, כפי שהוסבר קודם לכן, לסטארט אפ שגדל נדרשים מספר התמחויות משפטיות כגון: מומחיות בדיני עבודה לצורך העסקה, התמחות מסחרית לניהול שוטף של החברה, התמחות בקניין רוחני על מנת להגן על הזכויות של העסק והתמחויות נוספות לפי עסקי הליבה של המיזם.

ברור לחלוטין שמשרד קטן או עו"ד עצמאי אינו יכול לספק את כל צרכי המיזם ולרוב קשה למצוא עו"ד שבקיא מספיק בכל סוגי ההתמחויות הנדרשות ובמיוחד הוא אינו יכול לשמש כיועץ משפטי של מספר סטארטאפים המגיעים לשלב קריטי באותה עת.

למשרד גדול יש יתירות בכך שניתן "לשאוב" עורכי דין נוספים שיסייעו בעסקה מסויימת ולרוב הלמשרדים הגדולים יש תוכנית סבירה של דחיית תשלום שכר הטרחה למועד ההשקעה- שווה לבדוק זאת!

אפשר לפנות אלי בנושא.

#סטארטאפ #גיוסעורךדין #הקמתסטארטאפ #בחירתעוד #משרדגדולאוקטן

130 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול