חיפוש

סעיפים שיזמים שוכחים בשכירת שירותי תיכנות


מזל טוב, אתם לוקחים מתכנת...

הסכם לשירותי תיכנות


אז כמובן הגדרתם תנאי שכר, עיקרי העבודה, ודברים באנליים כמו הסכם סודיות ובעלות על הקניין הרוחני- דה!


מרבית היזמים שוכחים להכניס סעיפים חשובים ורבים אשר בלעדיהם הסיכוי של המיזם להתרסק הוא אדיר.

בפוסט זה נעבור על הסעיפים החשובים הללו:


מצג של אי ניגוד עניינים- לעיתים המתכנת כבר בנה משהו דומה ועליו להתחייב בפניכם שלא יעשה שימוש במידע או בקוד של מזמין העבודה הקודם וזאת כדי שאתם לא תיתבעו על ידי המזמין הקודם, ואם תיתבעו תמיד תוכלו לבקש שיפוי מן המתכנת שלא עמד בהתחייבויותיו. בזאת אדגיש גם חייב להיות סעיף פיצוי הן על הפרת חוזה (כגון אי עמידה בזמני הפיתוח לפי אבני דרך) והן סעיף שיפוי כנגד תביעות של צד ג' (במידה והמתכנת השתמש בתמונה באתר שהזכויות שלה שייכות למישהו פרטי או בכל קניין רוחני אחר).


אי שימוש בקוד פתוח או בתוכן מזיק - מתכנתים רבים לא אוהבים להמציא את הגלגל ולפתח קוד מ- 0. לכן הם מעתיקים קודים ממקומות אחרים. מתכנת אשר עשה שימוש בקוד אשר לו רישיון קוד פתוח והטמיע אותו באתר שלכם עלול "להדביק" את האתר שלכם בתנאי הרישיון של אותו קוד מוטמע- ולמעשה לאסור שימוש מסחרי באתר\ באפליקציה. כיום יש תוכנות רבות שסורקות את האתרים לחיפוש קודים כאלו וברגע שאלו מוצאים חתיכות קוד- מוגשת התראה לפני תביעה.... היזהרו, ובמיוחד הזהירו את המתכנת!

כנ"ל לגבי תוכן מפר - אל למתכנת להכניס תמונות או תוכנות שהזכויות בהם שייכות לצדדים שלישיים, שישושו לתבוע אותכם. עדיף לשלם למנועי תמונות ולרכוש את התמונות כדין.


סעיף האחריות ותחזוקת האתר\ האפליקציה - הסעיף הזה הוא לעיתים בעל המשמעות הכלכלית הגדולה ביותר בכל החוזה אחרי סעיף היקף העבודה. בסעיף זה יש להפנות לנספח שמגדיר בדיוק מה הם זמני התגובה לתיקון תקלות לפי סוגי תקלות, כמה יעלה לאחסן, לשנות את הקוד באתר (לפי שעות מתכנת ידועות מראש- קבלת הנחה ברכישת בנק שעות) וכיוצ"ב.


היקף העבודה- יש להפנות לנספח בו יוגדר היקף השירותים שינתנו על ידי המתכנת. הנספח יכלול אבני דרך (לפיהם המתכנת יקבל שכר) ולוח זמנים (שבצידו סנקציה כלכלית למתכנת). חשוב למסור איפיון של כלל הפיתוח מרמת המשתמש ועד (לרוב שוכחים:) הממשק האחורי של מפעיל האתר. כל מה שלא יוגדר כאן ייתן עילה למתכנת לדרוש עוד ועוד כסף על "פיתוחים" שלא הוגדרו.

לדוגמה: לא מספיק מערכת כניסה עם סיסמא לאתר, יש להגדיר תקן אבטחה, שימוש ב capcha וכיוצ"ב

דוגמה נוספת: יש להגדיר על אלו מערכות הפעלה האתר יעבוד- הן בדסקטופ והן במובייל ובאלו דפדפנים.

המלצה שלי: בעת כתיבת המסמך תסתייעו גם במתכנת וגם במנהל אתר אינטרנט שעשה זאת כבר בעבר.


קניין רוחני וסודיות- ידוע לכל שיש להגדיר כי כל קוד, וכל פיתוח במסגרת השירות יהיה שייכים למזמין הפיתוח- כלומר לכם. אך אני שב ורואה הסכמים שלא מקיפים מספיק ומאפשרים פרצות. לכל אתר ואפליקציה יש היבטים מסוימים אשר דורשים ניתוח קפדני ומדוייק.


לכן, ממליץ לקחת עו"ד בנושא.


#הסכםביתתוכנה #הסכםלמתןשירותיםמתכנת #הסכםעםמתכנת

179 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול