חיפוש

הסכמי מייסדים


לאחרונה אני קורא המלצות בפורומים של יזמים לחסוך כסף על עורכי דין ולהשתמש בטמפלטים קיימים של הסכמי מייסדים. במאמר זה אסביר ואדגים מדוע מי שיבחר זאת מסתכן בסיכון חמור.


יש המזלזלים בהסכם המייסדים ועורכים הסכם קצר שבו עיקרי התקנון של החברה שתקום כגון זכויות חתימה, זכויות למניות וכיוצ"ב וסוברים שבבוא היום כשתתאגד החברה לא יהיה כל משמעות להסכם המייסדים. זו היא שגיאה ופסיקות רבות בבתי המשפט כבר נתנו תוקף להסכמי מייסדים ולהתחייבויות החוזיות שהוגדרו שם.


להסכם מייסדים יש משמעות חוזית מחייבת ולרוב (אם עורך דין טוב ערך אותו) מוגדרים בו סעיפים רבים המדברים על נושאים שמעבר לתקנון החברה כגון: מי יעשה מה בפועל, לכמה זמן, התחייבויות הצדדים למימון, אי סודיות ואי תחרות, חלוקת תפקידים בעסק וטריטוריות לפעולה ושיווק, ואלו רק חלק מן המרכיבים כאשר לכל אחד יש צורך בהתייחסות נפרדת.


אדגים: משה שותף בעל מוניטין ישמש כפרזנטור של הסטארט אפ- לכמה זמן? האם אי עמידה בהתחייבויותו תגרום לביטול מניותיו או לנטילת חלק מהן? איך קובעים מהם ההתחייבויות ומה תיחשב הפרה מצידו? האם כפרזנטור אשר נדבק בו רבב בבוא מן הימים, הוא יכול לאכוף את החוזה על החברה? לכל אלו יש צורך להתייחס.


הסכם המייסדים למעשה הוא אבן בוחן (לפני השקעת כספים בפתיחת חברה ותשלום אגרה וכיוצ"ב) בה השותפים מתדיינים בינם לבין עצמם ורואים שהם הולכים לאותו כיוון ועושים תיאום ציפיות.


למעשה, לכל חברה ולכל שותפים עסקיים יש כיוון מסוים וסיבות משתנות אשר יוצרות כל מקרה לגופו. נכון, עורכי דין משתמשים גם בטמפלט אך כמו כל ניתוח לב פתוח אין פה רק חיבור צינורות, יש מאפיינים שונים של הפציינט אשר מחייבים טיפול מיוחד (לחץ דם, היסטוריה רפואית, טיפול תרופתי וכיוצ"ב).

דוגמה ממקרה שהתגלגל לבית המשפט בישראל: שותפים עסקיים אשר פיתחו כבר POC ועיצבו לוגו. במידה ולא יגדירו באופן מסודר את העברת הקניין הרוחני לידי החברה שתקום, בבוא היום יוכלו להימנע מכך ולהשאיר את הקניין בידיהם הפרטיות ולחברה יחסר קניין רוחני.


מקרה נוסף שקרה הוא התבססות על מצגים שניתנים בהסכם מייסדים. מצגים אשר רלבנטיים לכל שותף ועברו. לדוגמה: מצג שכל הזכויות בקניין הרוחני הם של השותף ולא של מכון מחקר\ מקום עבודה שעבד. שמותר לו לעסוק בפעילות מסויימת ולא חתום על סעיף אי תחרות עם העסק האחרון שעבד בו. מצגים אלו מאוד משמעותיים במידה ובבוא מן הימים החברה שתקום תיתבע. כשותף שמעוניין להמשיך בידיים נקיות אני מציע להגן מפני שותפים שיכולים להביא מישהו שירדוף אותם בגין קניין רוחני (ראו וייז ותביעת קוד פתוח ויראלי למשל).


מלבד זאת, והדבר החשוב ביותר, בהסכם המייסדים מוגדרים התנאים הבסיסיים לעניין הקצאת מניות, אופציות, וזכויות הדילול, זכויות לרכישת מניות במקרה ושותף מוכר\ יוצא מהחברה והזכות מכור מניות. ניתן לומר שזו פוליסת ביטוח חיים ותאונות אישיות של השותף. אני מניח שלא הייתם מנסחים בעצמכם פוליסת ביטוח חיים או מורידים מהאינטרנט פוליסה שאתם לא מבינים מה כתוב בה או שניתן לפרש אותה בבוא מן הימים בצורה אשר מתפרשת לכמה כיוונים.


הטמפלטים הפתוחים לקהל הרחב באינטרנט חשובים כבסיס לדין ודברים בין השותפים, אך חתימה על הסכם מחייבת עורך דין.


לכל שאלה והבהרה, אשמח לענות


אסף גלעד, עו"ד


.256 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול